آموزش نحوه ی کار کردن با adb (مقدماتی-پیشرفته)

18 جولای 2012

Android Debug Bridge

ADB چیست؟

توضیحات تخصصی:

از کلمات زیر تشکیل شده است:

Android Debug Bridge :
پل ارتباطی برای رفع اشکال ها ( باگ ها) از اندروید.

این برنامه با استفاده از خط های فرمان چند منظوره، بین شما و وسیله ی اندرویدی شما ارتباط برقرار میکند.
این برنامه بر اساس ساختار Server – Client کار میکنه و شامل سه قسمت عمده است:

1- یه کلاینت که بر روی وسیله ی اندرویدی شما اجرا میشه. شما میتونید دستورات را از وسیله ی اندرویدی خود فرا خوانی کنید. همچنین ابزارهای اندرویدی دیگر از قبیل ADT و DDMS این کلاینت رو میسازند.

2- یه سرور، که فعالیت هایی رو بصورت بکگراند در ماشین اندرویدی شما ایجاد میکنه، ( فعالیت هایی که ما آنها را حس نمیکنیم، به اصطلاح فعالیت های بکگراند یا پس زمینه میگویند.) و باعث ارتباط بین کلاینت و اجرا کننده ی مجازی در دستگاه اندرویدی میشود.

3- اجرا کننده ی مجازی ( Daemon )، پروسه های موجود در بک گراند هر دستگاه اندرویدی را بصورت درجا و آنی اجرا میکند .

نرم افزار adb را از کجا پیدا کنیم؟
معمولا نرم افزار Adb به همراه SDK اندروید ارائه میشود و در پوشه ی <sdk>/platform-tools/ قرار دارد.

هنگامی که شما نرم افزار Adb را اجرا میکنید، کلاینت اجرا میشود و کلاینت ابتدا چک میکند که آیا Adb server اجرا شده است یا نه؟ اگه اجرا نشده باشد، پروسه های server را اجرا میکند. وقتی سرور اجرا میشود به پورت TCP محلی 5037 اجرا میشود و منتظر دریافت فرمانها از کلاینت میماند.

تمامی کلاینت های adb از همین پورت 5037 برای ارتباط با سرور استفاده میکنند.
سپس سرور ارتباطات بین کلاینت و دستگاه اندرویدی رو بصورت لحظه ای و مکرر تنظیم میکنه و باعث ایجاد ارتباط کاربر با دستگاه یا Emulator اندرویدی خواهد شد. سرور ارتباط را از طریق پیدا کردن پورت daemon انجام میدهد.

نرم افزار را چگونه اجرا کنیم؟


اگر در سیستم عامل ویندوز هستید، باید ابتدا از طریق cmd به مسیر فولدر adb رفته و سپس آنرا اجرا کنید، روش های زیر را میتوانید برای دسترسی سریعتر به adb انجام دهید:

روش اول: فرض میکنیم که فایل adb.exe درون فولدر developement وجود داره، دکمه ی Shift را گرفته و بر روی فولدر developement راست کلیک میکنیم، گزینه ی open command windows here را انتخاب میکنیم، میبینیم که صفحه ی cmd با آدرس developement باز شده است. سپس دستورات adb را اجرا میکنیم. برای هر بار باز و بسته شدن پنجره ی cmd باید این روند را از اول تکرار کنیم.

 

جهت مشاهده ادامه مطلب بر روي متن كليك نمائيد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

نام: (لازم)
ایمیل: (لازم)
وب سایت:
پیام: